Ankara Patent Tescil Firması

Ankara Patent Tescil Firması

Patent teknik bir problem için teknik çözüm üreten bir buluşu kayıt işlemi ile tüm yasal haklarını elde eden bir mülkiyet hakkıdır. Buluşunuza aldatıcı şekilde benzer buluşların izinsiz satış ve üretimini engeller. Özellikle büyük ölçekli firmalar buluşları için yüksek maliyet harcarlar ve rakip firmaların bu buluşları ücretsiz olarak kullanmasını patent alarak yasal koruma yoluyla önler. Patent başvurusu için patent dosyalama işlemi gereklidir. Burada patentiniz mühendis ya da konunun uzmanlarınca anlayabilecek şekilde tanımlaması yapılmalı ve teknik dosya hazırlanmalıdır. Burada yapılan tanımlama, bilgiyi özgür kılar böylece ilgili alanda bilimsel ilerlemeye mucitlerin çıkarlarını korumakla beraber icatların araştırılması ve geliştirilmesine bir temel oluşur bununla beraber mucidin çıkarlarını korur. Patent tescilinden faydalanmak için Ankara patent tescil ofisimize müracaat ediniz.

Patent başvurunu bulunduğum ilde mi yapmam gerekir?

İstanbul’da yaşayan birisi patent başvurusu esnasında Ankara’da olursa bir problem yaratır mı, ya da benzeri şekilde patent başvurusunda bulunduğunuz şehirde, ilçede mi olmanız gerekir? Bu konuda kafalarda soru işaretler yaygın gibi görünmektedir. Günümüzde patent başvuruları konusunda danışılan firmaların görüşü, her nerede olursanız olun patent firmaları üzerinden başvurunuzu yapabileceğinizdir. Ancak dikkat etmeniz gereken konu, başvuru esnasında sonuç olarak belirli belgeleri hazırlamanız gerekiyor, eğer bulunduğunuz yerde patent başvurusu için gerekli belgeleri sağlayabiliyorsanız hangi şehirde olduğunuzun da fazla önemi yoktur. Başvuru esnasında belgeleriniz tamsa, her yerde başvurunuzu anında gönderebilirsiniz.

Patent alırken dikkate alınan en önemli kriterler

Patentiniz incelenirken yalnızca dikkate alınan fikrin özgünlüğü, başka bir platformda ya da ülkede kullanılıp kullanılmadığı değil, aynı zamanda sanayi konusunda ne tarz bir formatta piyasada yer bulabileceğidir. İlk aşama tabii ki hep bahsettiğimiz bir konu olan yeniliktir, ancak bunun dışında tekniği bilinen bir buluş olup olmamasını inceleyen diğer aşama da bu noktada önemlidir. Buluşun kolaylıkla yapılabilecek bir buluş olup olmadığı değerlendirilen konudur. En son olarak ise patentinizin, ortaya koyduğunuz buluşun sanayi sistemine kolay bir şekilde entegre olup olamayacağıdır. Kısacası üretimi ve pazarlamasının ne derece gerçekçi olduğu, patent başvurularında dikkate alınan bir diğer konudur.

Ankara Patent Tescil Firması

Patent büroları Türk Patent Enstitüsü adına yapılan başvurular ile ilgili işlemleri yürüten yetkili acentelerdir.

Patent bürolarının işletmelerin patent ile ilgili işlemlerini yapabilmeleri için Türk Patent Enstitüsüne kayıtlı olmaları gerekmektedir. Buluşların marka tescil işlemlerinin takibinin yapılmasını, yapılan buluşların onaylanmasını sağlamak, eşyaların süs ve estetik olarak görünmesi olarak tanımlanan endüstriyel tasarımlar ile ilgili olarak şirketler adına ön araştırmalar ve incelemeler yaparak bunları raporlar halinde yetkili yere sunmak, patent alma görevini üstlenen ofislerin işidir. Bu ofisler resmi işlemleri ve başvuruları yapabilmek için buluş sahibinden bu işleri yürütmelerini sağlayacak bir vekâletname almaktadır. Bu vekâletname sayesinde herhangi bir engel çıkmadan buluş sahibi adına yapılması gerek her türlü işlemler yapılır ve sonlandırılır. Patent başvuruları bilgi ve tecrübe isteyen bir alandır. Patent öncesi araştırmanın kapsamlı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bundan dolayı çalışılan firmanın tecrübeli ve bilgili olması çok önemlidir.

Patent büroları kişilerin veya kuruluşların buluşlarına patent almak için yapılacak olan bütün resmi işlemleri yerine getiren bir kuruluştur. Bu resmi işlemlerin profesyonel uzmanlar tarafından yönetilmesi, şirketinizin menfaiti için çok faydalı olacaktır. Ankara patent tescil firması arayanlar için Gravis-ip tecrübesi ile sizlere destek sağlamaktan gurur duyarız...