Marka Tescil Belgesi Neden Gereklidir?

Marka Tescil Belgesi Neden Gereklidir?

Marka tescili birçok neden dolayı büyük önem taşımaktadır. Öncelikle şirketlerin ürettikleri ürünleri korumak, kopyalanmasını önlemek ve cezai yaptırımlara maruz kalmamak için marka tescili yaptırması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda sorunlar yaşamamak için marka tescil belgesi en hızlı şekilde temin edilmeli ve marka güvence altına alınmalıdır. Bunun birçok farklı yolu olmaktadır. Bazı firmalar bireysel olarak hareket edebilmektedir. Özellikle birçok farklı alanda hizmet veren ve önceden bu işler ile ilgilenmiş firmalar marka tescili işlemlerini kendileri yaptırabilmektedir. Fakat bu işi ilk defa yapacak bir firma için bireysel hareket etmek faydadan çok zarar verecektir. Bu yüzden profesyonel ekipler vasıtasıyla patent işlemleri yapılmalıdır.

Marka Tescil Belgesi Almak İçin Hangi Aşamalar Gerçekleştirilir?

Marka tescil belgesi almak için öncelikle başvuru yapılacak ismin başka bir şirket tarafından kullanılmadığından emin olunacak şekilde raporlama yapılması gerekmektedir. Bu rapor patentin çıkması için büyük önem taşımaktadır. Bu işlem bireysel olarak Türk Marka ve Patent Kurumuna ait web sayfası aracılığı ile online olarak yapılabildiği gibi bazı özel firmalar tarafından da gerçekleştirilmektedir. Bu adımın sonrasında ise gerekli evrakların hazırlanması gerekmektedir. Gerekli evraklar hazırlandıktan sonra Türk Marka ve Patent Kurumu’na başvuru gerçekleştirilir. Firma yetkilileri tarafından yapılan bu başvuru kabul sürecine tabii tutulur. Bir süre sonra işlemler tamamlanır ve tescil onaylanır. Burada sorun çıkmaması için firmanın hiçbir şekilde kopya olmaması gerekiyor.

İlgili Yazı: Marka Tescili Nasıl Yapılır yazımızı okuyabilirsiniz.

Marka Tescil Belgesi İçin Profesyonel Hizmet Almak Mümkün

Bu işlemler profesyonel ekipler yardımıyla daha kolay ve hızlı olabiliyor. Bu alanda hizmet veren bazı şirketler bulunuyor. Bu şirketler başvurmak istenilen ilk andan itibaren marka patenti alma üzerine uzmanlaşmış kişilerin desteğini müşterilerine sunuyor. İşlemleri önceden sıklıkla yapan bu şirketler işlerin hızlanmasını sağlıyor. Bu sayede normalde 11 ay süren ve iptal olma riski olan markalaşma işlemleri, sonucunda marka tescil belgesi alma hakkı kazanma durumu çok daha garanti olabiliyor. Profesyonel ekiplerden destek alınarak bu işlemler hızlı, kolay ve temiz bir şekilde gerçekleştirilebilir. Ayrıca başarılı sonuçlar almak için bu desteklerin alınması gerekli ve önemlidir.