Marka Yayına İtiraz Nedir?

Marka Yayına İtiraz Nedir?

Marka tescil başvurusu yapıldıktan sonra marka başvurunuzun tescil kararı gelene kadar birtakım hukuki süreçler işlemeye devam edebilir. Bunlardan biri de markanın yayınına itiraz gelmesidir.

Marka yayına itiraz basitçe markanızın tescil edilmemesi gerektiğini savunan 3. kişilerce oluşturulmuş ve dosyalanmış olan bir dilekçedir. Bu dilekçede başka marka sahipleri markalarının sizin marka tescil başvurunuzdaki ifadeye benzediğini savunabilir.

Marka yayına itiraz dosyalanması için Sınai Mülkiyet Kanunu (SMK) içerisinde bazı gerekçe maddeler marka yayına itiraz için dayanak gösterilir. Bu gerekçelerin neler olduğuna Marka Yayına İtiraz Gerekçeleri yazımızdan da ulaşabilirsiniz.

Marka Yayına İtiraz Ne Zaman Gelir?

Markama itiraz geldi ne yapabilirim?” sorusuyla oldukça fazla karşılaşıyoruz. Öncelikle markanız eğer şekli incelemeyi ve benzerlik araştırmasını sağlıklı bir şekilde tamamlarsa herhangi bir marka bülteninde ilan edilecektir. Markanızın hangi marka bülten no ile hangi tarihte yayınlandığında Türkpatent Dosya Takip ekranından marka başvuru numarası ile arama yaparak erişebilirsiniz.

Türkpatent Dosya Takip ekranından eriştiğiniz bu marka bülten no ve marka bülten tarihi bilgisiyle markaya ne zaman itiraz gelebileceğini öngörebiliyoruz. Bunun için marka bülten tarihine 2 ay eklemeniz gerekir. Örneğin 12 Şubat 2021 tarihli 366 marka bülten no’lu bültende marka ilan edildiyse, markanıza 12 Nisan 2021 tarihine kadar yayına itiraz gelebilir. Markaya itiraz gelebilecek son tarih de 12 Nisan 2021’dir.

Markanızın bu marka yayına itiraz son tarihine kadar izlenmesi ve takip edilmesi gerekmektedir.

Marka Yayına İtiraz İçin Ne Yapabilirim?

Sınai Mülkiyet Kanunu’na göre (SMK) marka sahibinin marka başvurusuna yayına itiraz geldiyse, marka sahibinin marka yayına itiraza cevap hakkı vardır.

Marka başvurusu için yayına itiraz geldiyse, öncelikle bu marka yayına itiraz dilekçesinin incelenmesi gerekir. Hangi marka yayına itiraz gerekçelerinin marka yayına itiraz dilekçesinde kullanıldığı çok önemlidir çünkü bu gerekçeler ışığında marka yayına itiraza savunma yapılabilir. Bu işleme “Yayına İtiraza Karşı Görüş Verme” işlemi denir.

Yayına itiraza karşı görüş dilekçesi, marka yayına itiraz gerekçelerinin hepsine cevap verir nitelikte olmalıdır. Bu dilekçe özenle ve detaylı bir şekilde hazırlanmalıdır.

Marka başvuru sürecini takip etmemizi ve size anlık olarak haber vermemizi isterseniz, bu formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.