Uluslararası Tasarım Tescili Nedir ?

Uluslararası Tasarım Tescili Nedir ?

Uluslararası platformda tasarımların tescil edilebilmesi mümkündür. Türkiye’de uluslararası tasarım tescil işlemi Lahey Anlaşması kapsamında gerçekleştirilmektedir. Lahey sistemi olarak da adlandırılan uluslararası tasarım tescil sistemi kolay ve ekonomik bir şekilde tasarımların tescilini sağlayabilmektedir.

Lahey sisteminin sağladığı en büyük fayda, birden fazla ülkede tek tek başvuru yapmak yerine tek başvuru ile birden fazla ülkede tasarımın tescil ettirilebiliyor olmasıdır. Ancak bunun için elbette seçilen ülkelerin Lahey’e taraf ülkeler olması gerekmektedir. Tescille ilgili bütün işlemler tek bir merkezden yürütülmekte ve bütün kayıtlar tek bir merkezde tutulmaktadır.

Yurtdışı Tasarım İşlemleri Yurtdışı tasarım tescili niçin gereklidir ?

Bir ülkede tescil aldıktan sonra zaten yenilik kriteri ortadan kalkacağından diğer ülkelerdeki kişi veya firmalar aynı ürüne tescil alamayacaktır.

Neden yurtdışında tescil almalıyım ?

Tasarım tescil belgesi sadece tescil alındığı ülkede geçerlidir. Haliyle Türkiye’de tescil edilmiş bir tasarım sadece Türkiye sınırları içerisinde geçerli olup diğer ülkelerde koruması olmayacaktır. Bu korumadan yararlanmak için ilgili ülkelerde de tescil almak gerekir.

Uluslararası Tasarım Tescili Başvurusu Nereden Yapılır ?

Lahey sistemine göre uluslararası tasarım tescil başvurusu Uluslararası büro olan WIPO’ya yapılabilir. Ülkemizde faaliyet gösteren Türk Patent ulusal ofislerden biri olduğu için Türk Patent’e de başvuru yapılabilmektedir.

Uluslararası Tasarım Tescili İçin İstenen Belgeler;

  • Başvuru formu
  • Tasarıma dair resimler ve görsel öğeler
  • Başvuru ücretinin ödendiğine dair dekont
  • Tek bir başvuru ile birden fazla sayıda tasarımın tescil talebinde bulunulabilir. Ancak bu sayı maksimum 100 tasarım olmaktadır.

Uluslararası Tasarım Tescili Koruma Süresi Nedir ?

Uluslararası tasarım tescili ilk aşamada 5 yıl koruma süresi sağlamaktadır. Bu sürenin sonunda 5’er yıllık koruma süresi uzatma talebinde bulunulabilir. Ancak tescil süresi uzatma talebi her ülkeye ayrı ayrı bildirilmektedir. Ayrıca toplamda uzatma süreleri ile birlikte tescilin ne kadar koruma altında tutulabileceği de ülkelerin mevzuatlarına göre değişim göstermektedir. Türkiye’de uluslararası tasarım tescil koruma süresi toplamda 25 yıldır. Bu sürenin sonunda tasarım halka mal olur.