Yurt Dışı Marka Tescil Nasıl Yapılır?

Yurt Dışı Marka Tescil Nasıl Yapılır?

Yurt Dışı Tescili;

Marka Tescilli şekil itibariyle tescillendiği ülkede korunur. Bu kural genel itibariyle tüm dünyada bu şekildedir. Bu kurala göre Türkiye de tescil edilen bir marka sadece Türkiye sınırlarında korunmuş olacaktır. özellikle yurtdışına ihracat yaparak çalışan şirketler bir şekilde ihracat yaptıkları Ülkelerde markalarını tescillemek zorundadırlar. Şayet tescil etmez iseler. İhracat yaptıkları ülkelerde mallarının toplattırılması, gümrükde durdurulması ve fuar sergi gibi yerlerde tescili olmayan markalar marka tescil sahiplerini çok zor durumda bırakmaktadırlar…

Markalar kendi ülkesinde ne kadar tanınmış olsada ne kadar markalaşsa da yurt dışı marka tescil yapmadıkları sürece ülke sınırlarına çıktığı takdirde marka korunmasız olarak ticaret yapmak durumunda kalacaktır. Uluslar arası tescil alırken birkaç yöntem kullanılabilir. Sırasıyla bu yöntemler şu şekildedir. Her ülke için ayrı ayrı başvuru yapılabilir. Bu başvuru sistemi en yüksek ücretli seçeneklerden birisidir. Her ülkede yurtdışı tescili için tek tek başvuru yapılacak hepsine ayrı ayrı harç yatırılarak yapıldığı için maliyetlidir. Sadece Avrupa ülkelerine Avrupa topluluk markası ( CTM )adı altında yapılan bir başvuru sistemi daha vardır. bu başvuruda direk başvuru bulunmamaktadır. Vekil aracılığıyla yapılan marka tescil başvuruları kabul edilmektedir.

İlgili Yazı: Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Avrupa birliği üye ülke olmamızdan dolayı direk başvuruları kabul etmemektedirler. Bu sistemin en büyük dezavantajı Ülkeler içerisinde herhangi bir başvurunun RED olması durumunda tüm ülkelerde başvuru RED edilmiş sayılmaktadır. Yurt dışı marka tescil işlemlerinde en kolay, en ucuz yapılabilen sistem MADRID PROTOKOLU ‘dur. Kolay ve ucuz olduğu için en çok tercih edilen sistemdir. Bu sistemde başvurular için öncelikle menşei ülke yani Türkiye’de başvuru yapılmalı veya Türkiye’de tescilli bir marka olmak zorundadır.

Başvurular yapılırken öncelikle MADRID PROTOKOLU’ne harç ücreti yatırılmaktadır. MADRID PROTOKOLU ne yatırılan harçlar İsviçre frangı ( CHF ) üzerinden yatırılır.Bu harçla beraber Türk Patent Enstitüsü’ne yatırılacak cüz-i bir harç ücreti daha bulunmaktadır.

MADRID PROTOKOLU ne giriş harçları yatırıldıktan sonra Marka tescili, logo tescili veya slogan tescili istenilen ülkeler tek tek belirlenerek seçilir. Marka tescil çalışması için ülkeler seçildikten sonra başvurular başlatılır. MADRID PROTOKOLU nde ilke olarak başvuru yapıldıktan sonra Türkiye deki marka ile 5 yıl kadar bağımlı kalmaktadır. 5 yıl gibi bir süre geçtikten sonra Marka tescili MADRID PROTOKOLU nde kendi bağımsız olarak tesciline devam edebilir.

MADRID PROTOKOLU ne başvuru yapıldıktan sonra farklı ülkelerde sonradan bu sisteme dahil olursa o ülkelerinde harç ücretleri ödenerek o ülkelerde de marka tescili yapılabilir. MADRID PROTOKOLU ne başvuru yaparken istenilen belgeler şu şekildedir.

A - Türkiye de yapılmış bir marka başvuru belgesi veya marka tescil belgesi

B - Firmanın yada şahsın ticaretle uğraştığını gösterir belge 

C - Vekaletname 

D - Markanın örneği ( logolu ise yazı şekli veya düz yazı hali )